Skip to main content

Szkolny Ośrodek Kariery

przy Zespole Szkół Technicznych w Radomiu

Szkolny Ośrodek Kariery
Targi Szkół Wyższych
Wystawa Interaktywna MÓZG
MÓZG 2017 - Brain 2017
MÓZG 2016 - Brain 2016
MÓZG 2015
Dylemat zwrotnicy
Dobry Sen
Zbieg okoliczności
Mechanizm strachu, a wirt
Hipnoza ...
Puls
Spirometria
Fale MÓZGowe
Rzeczy niemożliwe pozorni
MÓZG 2014
Wyniki testów
Galeria
Informacje o nas
Kontakt z nami
Mapa witryny
Logowanie uczestnika
Linki
Informacje dla maturzystó
Gra
Projekty
FALE MÓZGOWE

"Nasz mózg wykorzystuje wiele, różnych rodzajów fal.

Na tym stanowisku, chcemy pokazać jak można je wyszukać i wykorzystać.

Do pokazania tego użyjemy urządzenia "MindWave",

który daje możliwość łatwego ich odnalezienia i wykorzystania, 

na wiele, ciekawych sposobów, co postaramy się udowodnić. "


Nauka koncentracji

Nauka koncentracji nie jest trudna, wymaga jednak czasu i spełnienia kilku podstawowych warunków.Do ćwiczeń znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Usiądź prosto, rozluźnij się. Weź kilka głębokich wdechów i staraj się o niczym nie myśleć. Początkowo ćwicz każdego dnia przez ok. 10 minut, po kilku tygodniach, gdy zobaczysz, że idzie Ci już dużo lepiej, możesz wydłużyć ten czas do 15 minut.

Ćwiczenia:

Weź do ręki pierwszą z brzegu książkę i policz słowa w dowolnym akapicie. Policz jeszcze raz, aby się upewnić, że masz dobry wynik. Gdy dobrze Ci pójdzie, spróbuj policzyć słowa na całej stronie. Licz całkowicie w myślach, nie licz na głos i nie podążaj palcem za słowami.

Policz w myślach “do tyłu” od 100 do 1

Odliczaj w myślach od 100 do 1 ale co trzy liczby. Czyli 100, 97, 94, 91, itd.

Wybierz sobie jakieś inspirujące słowo i powtarzaj je w myślach w kółko jak mantrę przez ok. 5 minut. Gdy będzie Ci to już przychodziło bez trudu, spróbuj to samo robić przez 10 minut.

Zabawa z timerem. Ustaw timer (tj. stoper odliczający czas do zera) na 10 sekund, włącz odliczanie. Skup się na wskazówce – za każdym razem, gdy pojawią się inne myśli – "ukarz się" przerwaniem zabawy i zaczęciem od nowa. Stopniowo możesz zwiększać czas osiągając coraz dłuższe okresy skupienia.

Wyciągnij przed siebie jedną rękę i palec wskazujący – skup się na niej i spróbuj zminimalizować jej ruch, drgania, do minimum. Później to samo z drugą ręką. Nie myśl w tym czasie o niczym innym, postaw sobie za cel maksymalne ustabilizowanie ręki. Ta umiejętność (utrzymania maksymalnie stabilnej ręki) może Ci się przydać nawet jeśli nie zostaniesz snajperem, a przy okazji usprawnisz nieco swoją koncentracje. Jeśli uda Ci się osiągnąć całkowitą stabilność – baw się w przedłużanie okresu utrzymania w ten sposób ręki.

Próbuj czytając książkę (czy inny materiał, np. stronę www) po przeczytaniu każdego zdania nie patrzeć na dany materiał, lecz spisywać na kartce obok dane zdanie słowo-w-słowo, na ile je pamiętasz. Początkowo pewnie się nie uda spisywać całych zdań, ale im dłużej będziesz to trenować tym lepiej będziesz skupiony na danym materiale i tym łatwiej będzie Ci przychodzić pamiętanie przeczytanego zdania co do jednego wyrazu.

Uspokajanie się:

Stań prosto, stopy blisko siebie. Dłonie oprzyj na biodrach. Prawe kolano unieś jak najwyżej potrafisz, a następnie postaw stopę na podłodze. Teraz unieś w ten sposób lewe kolano, a potem postaw nogę na podłodze. W szybkim tempie powtórz ćwiczenia po 20 razy na każdą nogę. Chodzenie relaksuje mięśnie, dlatego zapewnia ich rozluźnienie, a w efekcie spadek poziomu stresu.

Ćwiczenie wykonuj w pozycji siedzącej. Połóż dłonie na kolanach i zamknij oczy. Opuść głowę delikatnie w dół. Następnie ułóż język na podniebieniu, oddychaj głęboko. Biorąc wdech, napnij mięśnie brzucha i policz w myślach do 4. Wydychając powietrze, policz do 8, powinnaś wówczas rozluźniać mięśnie. Wykonaj 20 takich oddechów.

muzyka - odpowiednio dobrane utwory mogą wpływać na pracę serca i układu nerwowego, a nawet - jak wynika z opublikowanych niedawno obserwacji włoskich uczonych - działają na poziomie molekularnym, powstrzymując wydzielanie hormonów stresu;

herbata - picie czarnej obniża poziom kortyzolu we krwi;

Jak narazie to takie dość ciekawe i mam nadzieję, że w miare pasujące ludziom pomysły :)


LINKI POSZERZAJĄCE LUB UZUPEŁNIAJĄCE TEMAT: